REKLAMA

Trudne warunki na bieszczadzkich szlakach turystycznych

BIESZCZADY. Turystów, którzy zamierzają święta spędzić na bieszczadzkich szlakach informujemy, że warunki są trudne. Tylko część szlaków jest drożna, te mniej uczęszczane są nieprzetarte. Grubość pokrywy śnieżnej jest zróżnicowana, wzrasta wraz z wysokością i waha się od 40cm do 150 cm w miejscach nawianych. GOPR Bieszczady ogłosiło drugi stopień zagrożenia lawinowego.

– Intensywne opady śniegu wraz z bardzo silnym wiatrem doprowadziły do wzrostu zagrożenia lawinowego. Dotyczy ono głównie stromych i bardzo stromych stoków o wystawie północnej i północno-wschodniej z dużą ilością śniegu nawianego przez wiejące wcześniej wiatry południowe. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach, a szczególnie na wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości – informuje GOPR Bieszczady.

22 grudnia

Komunikat o stanie szlaków na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wydała jego dyrekcja.

– Śnieg jest mokry i ciężki. Po nocnych opadach nad szlakami mogą występować pochylone gałęzie obciążone śniegiem, prosimy o zwracanie uwagi na wygląd otoczenia i omijanie miejsc niebezpiecznych. Przed wyruszeniem na szlak zalecamy zabrać kijki i raczki, w partiach szczytowych mogą się przydać rakiety śnieżne. Prosimy o rozwagę przy planowaniu wędrówki, a w szczególności odradzamy wędrówki od Przełęczy pod Tarnicą w kierunku Przełęczy Goprowskiej i dalej w kierunku Krzemienia i Halicza z uwagi na nieprzetarty szlak. Dodatkowo prosimy o zwrócenie uwagi na duży nawis znajdujący się pod Tarniczką w rejonie niebieskiego szlaku schodzącego z Przełęczy Pod Tarnicą na Przełęcz Goprowską. Omijajcie to miejsce w miarę możliwości – informuje dyrekcja BdPN.

W rejonie Tarnawy Niżnej oraz Bukowca parkingi są nieodśnieżone. Dyrekcja Parku prosi o niepozostawianie samochodów w pasie drogowym.

Każdorazowo przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić aktualną prognozę pogody oraz mapę miejsc zagrożonych na stronie Bieszczadzkiej Grupy GOPR.

Źródło: GOPR Bieszczady, Bieszczadzki Park Narodowy.

Fot. AZS/WZ

 

23-12-2023

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)