REKLAMA

17 i 19-latek z zarzutami podwójnego morderstwa (ZDJĘCIA)

GORZÓW WIELKOPOLSKI/LUBUSKIE. Dzięki zaawansowanym metodom śledczym możliwe było ustalenie i zatrzymanie 19-latka, który we wrześniu ubiegłego roku dokonał zabójstwa 75-letniej mieszkanki Brójec.

Za zabójstwem 82-latki oprócz zatrzymanego wcześniej 19-latka, stoi również jego 17-letni kolega. Sprawa nadzorowana jest przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim.

– W połowie września 2023 roku w jednej z kamienic w Brójcach (powiat międzyrzecki) doszło do zabójstwa 75-letniej kobiety. Do sprawy przydzieleni zostali najbardziej doświadczeni lubuscy policjanci z pionu kryminalnego. Powołano specjalny zespół, w skład, którego weszli doświadczeni funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanej technologii laboratorium kryminalistycznego, uzyskane wyniki badań zabezpieczonych śladów, pozwoliły na wskazanie osoby, która najprawdopodobniej dopuściła się popełnienia przestępstwa – informuje podinspektor Marcin Marudy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

2_126

To 19-letni mieszkaniec powiatu międzyrzeckiego, którego policjanci zatrzymali 27 grudnia 2023 roku. Tego samego dnia w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim młodemu mężczyźnie przedstawiono zarzut zabójstwa, a następnie decyzją Sądu został tymczasowo aresztowany.

– Kilka miesięcy wcześniej, między 12-15 lutego 2023 roku, w Łagowcu – miejscowości oddalonej zaledwie o 3 kilometry od Brójec, lubuscy policjanci zostali poinformowani o śmierci 82-letniej kobiety. Przeprowadzone dokładnie oględziny oraz badania patomorfologiczne potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia policyjnych techników i śledczych, że za jej śmiercią stoją osoby trzecie. Świadczyły o tym miedzy innymi ślady duszenia oraz liczne rany zadane tępym narzędziem. Ustalenia te zainicjowały intensywne działania lubuskich policjantów w kontekście wiedzy o dokładnych okolicznościach śmierci 82-letniej mieszkanki Łagowca. Ta sprawa jednak nadal pozostawała niewykryta. Nieustępliwa praca lubuskich policjantów oparta na wszechstronnych czynnościach operacyjnych i śledczych doprowadziła do przełomu związanego z wyjaśnieniem kolejnego mordu. Już wiemy, że za zabójstwem 82-latki stoi zarówno zatrzymany wcześniej 19 latek jak i jego 17 letni kolega, którego policjanci zatrzymali 11 stycznia 2024 roku. Jak ustalono to zabójstwo wiązało się też z zabraniem z domu ofiary pieniędzy – dodaje podinspektor Marcin Marudy.

3_100

To jednak nie koniec budzących grozę działań młodych mężczyzn. Śledczy ustalili kolejną ofiarę ich brutalnych zachowań. Ta jednak miała więcej szczęścia, gdyż udało jej się ujść z życiem. Z materiału dowodowego wynika, że miedzy kwietniem, a czerwcem 2023 roku dwaj młodzi napastnicy chcieli zabić także 88-latkę z Brójec. Starsza kobieta żyła tylko dzięki temu, że napastnicy zostali spłoszeni i uciekli. Śledczy ustalili, że, przyczyną działań napastników był motyw rabunkowy.

1_188

Finałem realizacji sprawy przez Lubuską Policję i Prokuraturę Okręgową było przedstawienie zarzutów 17 i 19-latkowi. Młodszy z nich usłyszał zarzut zabójstwa w związku z rozbojem na 82-latce oraz usiłowania zabójstwa w związku z rozbojem na 88-letniej kobiecie. 19-latek z kolei odpowie za te same przestępstwa, a ponadto ciążą na nim zarzuty związane z zabójstwem 75-latki z Brójec. Decyzją Sądu obaj mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani. Sprawa nadzorowana jest przez Prokuraturę Okręgową w Gorzowie Wielkopolskim. Śledczy badają kolejne wątki związane z przestępcza działalnością obydwu młodych mężczyzn. Policjanci wspólnie z prokuratorami wnikliwie sprawdzają, czy zatrzymani nie są odpowiedzialni za inne zbrodnie.

 

Źródło: Marcin Marudy, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim


24-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)