REKLAMA

Mieszkańcy gminy Skawina nie dali się oszukać

SKAWINA/MAŁOPOLSKA. Oszuści próbujący wyłudzić pieniądze metodą „na wnuczka”, „na wypadek” w ostatnim czasie niepokoili mieszkańców gminy Skawina.

W ubiegły poniedziałek przestępcy wybrali sobie na cel mieszkańców gminy Skawina, próbując ich oszukać metodą „na wnuczka” i „na wypadek”. Historia, jaką próbowali wmówić mieszkańcom, wyglądała w ten sposób, że oszustka podająca się za wnuczkę dzwoniła do seniorów, mówiąc zapłakanym głosem, że miała wypadek – potrąciła kobietę, a sama też jest ranna, a jej tata, który z nią podróżował przebywa w szpitalu. Oświadczała, że potrzebuje pieniędzy na adwokata, podając kwoty w granicach 100 tysięcy złotych, aby uniknąć więzienia.

Na szczęście seniorzy w porę się zorientowali, że dzwoni oszust i nie doszło do przekazania pieniędzy. W jednym z przypadków seniorka zadzwoniła na znany jej numer telefonu do córki dowiedzieć się, czy z wnuczką wszystko jest w porządku i wówczas utwierdziła się w tym, że niemal padła ofiarą przestępców – informuje Polska Policja.

osz

Policjanci apelują o zachowanie czujności i przypominają o tym, jak się bronić przed oszustami, aby nie stracić oszczędności swojego życia.

Jak działają oszuści ? Poniżej kilka najbardziej charakterystycznych i powtarzających się metod ich „pracy”. Przypominamy również, że przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na wypadek”, „na policjanta”, czy „funkcjonariusza CBŚP” oszukują głównie osoby starsze.

Należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,

– w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,

– jeśli ktoś prosi telefonicznie o pieniądze, rozłącz się i zadzwoń do tej osoby na znany numer telefonu i potwierdź informacje przekazane przez wcześniejszego rozmówcę,

– Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,

– Policjant nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno.

Pamiętajmy też, że oszuści w trakcie rozmowy zmieniają legendę, wypytując rozmówców, dostosowują opowiadaną historię do informacji od Was uzyskanych. Dlatego tak ważne jest, aby nie udzielać przez telefon osobom obcym żadnych informacji zarówno o sobie, o tym, kto jest w domu oraz czy i ile gotówki posiadamy, a co najważniejsze w żadnym wypadku nie należy wykonywać poleceń takich osób.

Jeżeli komuś zdarzy się podobna sytuacja, Natychmiast należy zadzwoń pod numer 112.

Źródło: Polska Policja
Fot. Freepik

 

17-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)