REKLAMA

Na Sądecczyźnie jest bezpiecznie. Kryminalni podsumowali ubiegły rok

W 2023 roku sądeccy policjanci wszczęli o 5% mniej postępowań w sprawie popełnienia przestępstw, a czterech na pięciu sprawców poniosło konsekwencje swoich czynów. To jednoznacznie wskazuje, że w regionie mieszkańcy mogą czuć się bezpiecznie.

W 2023 roku w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu wszczęto ogółem 4 120 postępowań o popełnieniu przestępstw (225 mniej niż w 2022 roku, tj. o 5% mniej), przy wykrywalności 82,1%. Sądecka jednostka osiągnęła jeden z najwyższych poziomów wykrywalności sprawców przestępstw (ogółem) w skali województwa małopolskiego, dla którego średnia wyniosła 75,6%. Osiągnięty poziom był zdecydowanie wyższy od średniej dla całego kraju, która w 2023 roku wyniosła 72%.

386-96171

– W minionym roku policjanci wszczęli 2474 postępowań dotyczących zdarzeń kryminalnych, w tym w podstawowych kategoriach przestępstw szczególnie uciążliwych dla mieszkańców m.in. kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenia mienia, zgwałcenia, zabójstwa, rozboje, oszustwa. Ta liczba utrzymuje się na podobnym poziomie od kilku lat, przy jednoczesnej wysokiej wykrywalności sprawców tego rodzaju przestępstw. W 2023 roku wyniosła ona 78,2% i była wyższa od średniej dla województwa małopolskiego, która w tym zakresie wyniosła 72,4% oraz zdecydowanie wyższa od średniej dla całego kraju, która wyniosła 66, 6% – informuje Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu.

Efektem działań policjantów było rozwikłanie wielu spraw i ukaranie osób, które dopuściły się przestępstw. Jedną z ważniejszych spraw realizowanych w 2023 roku przez sądeckich kryminalnych było ustalenie i zatrzymanie osób podejrzewanych o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 75-letniego mieszkańca gminy Łabowa, do którego doszło 20 sierpnia 2023 roku.

386-96172

– Na miejsce zdarzenia zostali skierowani policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu oraz z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Efektem było zatrzymanie i przedstawienie zarzutów pobicia ze skutkiem śmiertelnym 22-letniemu mężczyźnie. Natomiast zarzuty zacierania śladów przestępstwa i ukrywania sprawcy pobicia ze skutkiem śmiertelnym oraz posiadania narkotyków usłyszeli jego kompani w wieku 21 i 25 lat. Cała trójka została tymczasowo aresztowana na trzy miesiące – dodaje KMP w Nowym Sączu.

Sądeccy kryminalni pracowali również m.in. nad sprawą usiłowania oszustwa, do którego doszło w grudniu 2022 roku. Jak się okazało, podejrzany przebywał na terenie województwa śląskiego. 22 lutego 2023 roku został zatrzymany w Bielsku-Białej przez tamtejszych policjantów. Następnie 24-latek został przewieziony przez sądeckich funkcjonariuszy do Nowego Sącza, gdzie usłyszał zarzuty oszustwa na kwotę 55 tysięcy złotych oraz usiłowania oszustw, których dopuścił się ze swoim wspólnikiem. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

386-96170

Funkcjonariusze rozliczyli z przestępczej działalności również wielu sprawców przestępstw przeciwko mieniu, w tym złodziei i włamywaczy. Między innymi szybko ustalili i zatrzymali złodziei koparki obrotowej o wartości blisko 200 tysięcy złotych a także zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którym przedstawili liczne zarzuty m.in. kradzieży samochodu ze sprzętem medycznym oraz kradzieży z włamaniem do jednego z klasztorów na Sądecczyźnie.

Źródło: KMP Nowy Sącz

09-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)