REKLAMA

Za źle odśnieżone auto grozi mandat do trzech tysięcy złotych

POLSKA. Policjanci przypominają, że odśnieżenie pojazdu to obowiązek kierowcy, który ma wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niedopuszczalnym jest, aby ruszyć w trasę, gdy szyby są zamarznięte lub gdy na dachu zalega śnieg. Brak odpowiedzialności na drodze obwarowany jest wysoką grzywną – nawet do 3 tysięcy złotych.

– Od kilku dni zimowa aura z powrotem zagościła w całym kraju. Jak to zwykle bywa, przyniosła ze sobą piękne białe krajobrazy, ale również utrudnioną sytuację na drogach. Padający śnieg sprawia, że przyczepność pojazdów do jezdni jest mniejsza, a co za tym idzie musimy zdecydowanie zwolnić, aby bezpiecznie dojechać do celu. W tym miejscu wart zaznaczenia jest fakt, iż zimowe opony, (choć nie obowiązkowe) są bardzo ważnym elementem składowym prawidłowego przygotowania auta do drogi. Kolejny z nich, niemniej istotny, dotyczy prawidłowego odśnieżenia samochodu. Zapewnienie szerokiego pola widzenia to podstawa. Niedopuszczalnym jest, aby ruszyć w trasę, gdy szyby są w dalszym ciągu zamarznięte lub gdy na dachu zalega śnieg – wyjaśnia młodszy aspirant Klaudia Biernacka z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie.

od2_1

Policjanci przypominają, iż zgodnie z artykułem 66 ustęp 1 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego:

  • nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę;
  • zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Brak zapewnienia powyższych warunków może skutkować mandatem karnym do 3 tysięcy złotych i 12 punktami karnymi. Ponadto, w sytuacji, gdy nieodśnieżone auto przyczyni się do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym innym uczestnikom ruchu lub pasażerom, kierujący naraża się na kolejne konsekwencje prawne z artykułu 86 §1 kodeksu wykroczeń, które przewidują mandat karny nie niższy niż 1500 złotych, a punkty karne przyporządkowane zostają odpowiednio do okoliczności zdarzenia.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

08-01-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)