REKLAMA

KROSNO: XXIII WIECZÓR POEZJI I PIEŚNI „AVE MARIA”

KROSNO: Towarzystwo Przyjaciół Chóru Krosno. Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Parafia Najświętszej Maryi Panny w Krośnie zapraszają do udziału w XXIII Wieczorze Poezji i Pieśni „AVE MARIA”, Koncert odbędzie się 5 maja 2024 (niedziela) o godzinie 18.00 w Kościele oo. Franciszkanów w Krośnie.

Od 2001 roku w czasie weekendu majowego odbywa się w naszym mieście „Wieczór Poezji i Pieśni Ave Maria”. Pomysłodawca wydarzenia – Chór Mieszany Echo przy ZNP i RCKP w Krośnie – zaprasza do udziału w nim utalentowanych instrumentalistów i śpiewaków.

KONCERT22

Sam chór pod kierownictwem artystycznym Marioli Rybczak zaprezentuje nowe aranżacje utworów, których przewodnią treścią jest zawołanie „Ave Maria”.

W bieżącej, XXIII edycji, usłyszymy dzieła m.in J.S. Bacha, D. Buxtehude, G. Cacciniego, F. Nowowiejskiego, F. Mendelssohna-Bartholdy’ego, J.K. Pawluśkiewicza, A. Koszewskiego i K. Jenkinsa. Aranżacje dzieł uznanych kompozytorów przeplatane będą recytacjami wierszy o tematyce maryjnej.

Zapraszamy adeptów muzyki klasycznej i chóralnej do Kościoła oo. Franciszkanów. Początek koncertu w niedzielę 5 maja o godz. 18.00.

Wystąpią:
Julia Rybczak – skrzypce
Martyna Cholewiak – altówka
Marcel Mola – organy
Jakub Niziołek – organy

Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, prowadzi aktywną działalność i wymianę artystyczną w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć chóru należy: I miejsce w kategorii chórów mieszanych, przyznane na VIII Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Rzeszowie, I miejsce w VI Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Kalwarii Pacławskiej oraz Srebrne Pasmo na XVI Ogólnopolskim Konkursie Kolęd i Pastorałek w Chełmnie w 2021, II i III miejsce w kategorii muzyki świeckiej oraz sakralnej podczas I edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego „Resovia Sings” w Rzeszowie w 2021, a także III miejsce w kategorii chórów podczas XXV Edycji Balkan Folk Fest w Warnie (Bułgaria) w 2019.

Mateusz Gałuszka – organy

Chór Mieszany „Echo” RCKP i ZNP w Krośnie
Mariola Rybczak – dyrygent

Olena Osmanova – akompaniament

W programie: J.S. Bach, D. Buxtehude, G. Caccini, F. Nowowiejski, F. Mendelssohn-Bartholdy, J.K. Pawluśkiewicz, A. Koszewski, K. Jenkins

Chór Mieszany „Echo” RCKP Krosno
Chór Mieszany „Echo” powstał w 1945 roku i działa przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza oraz Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego w Krośnie. Jest chórem związanym z miastem i od początków swego istnienia dał ponad 1350 koncertów, aktywnie uczestnicząc w życiu społeczno- kulturalnym Krosna i regionu. Repertuar chóru tworzą utwory sakralne z różnych epok, tradycyjne pieśni patriotyczne i ludowe oraz opracowania muzyki rozrywkowej.

 

Z otrzymanych przez chór odznaczeń i wyróżnień w ostatnich dziesięciu latach należy wymienić: Medal za Zasługi dla Miasta Krosna przyznany przez Prezydenta Miasta Krosna 2015, Złotą Odznakę Polskiego Związku Chórów i Orkiestr z Brylantem w 2015, Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego pod nazwą Artystyczny Znak Podkarpacia za całokształt działalności w dziedzinie upowszechniania muzyki chóralnej – 2020, Nagrodę Prezydenta Miasta Krosna za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2021. Prezesem Chóru jest Andrzej Bartosik. Od 2004 roku kierownikiem artystycznym i dyrygentem Chóru jest absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej – Mariola Rybczak.

Miejsce: Kościół oo. Franciszkanów w Krośnie, ul. Franciszkańska 5, Krosno, województwo podkarpackie
Termin: 5 maja 2024 (niedziela), godzina 18.00

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Krosna

Wstęp: wolny

Źrodło UM Krosna

 

03-05-2024

Udostępnij ten artykuł znajomym:

Udostępnij

Napisz komentarz przez Facebook


lub zaloguj się aby dodać komentarz


Pokaż więcej komentarzy (0)